Słownik HYPE5 (cz.2) – sneakers

ksiazka

Czas na kolejną część słownika, który pomoże Wam zrozumieć, o czym zaś te szwagry piszą na forum. W pierwszej skupiliśmy się na zwrotach giełdowych, czas więc na trochę skrótów i powiedzeń związanych z kicksami. Jak zwykle, czekamy na Wasze sugestie, pomysły i pytania – zapraszamy do komentowania artykułu.

B-Grade – buty oryginalne, ale jest to produkt drugiego gatunku, producent nadaje takie oznaczenie, kiedy wie, że produkt posiada wadę farbryczną, na przykład został uszyty niedokładnie, czy też z brakami. Oznaczenie to pojawia się w butach na języku bądź na pudle, natomiast w przypadku odzieży – na folii ochronnej – wedle prawa konsumenta na temat sprzedaży produktów niepełnowartościowych.

Beatersy – buty, które nosimy nie dbając o ich stan; krótko mówiąc, są nie do zajechania.

CW – colorway; wersja kolorystyczna obuwia.

GR – obuwie przeznaczone do ogólnej dystrybucji, dostępne w większości sklepów branżowych.

GS – grade school; rozmiarówka młodzieżowa.

Heat – rozchwytywana, mocno wyhajpowana para.

Hyperstrike – buty wypuszczone w bardzo limitowanej ilości; dostępne w mocno ograniczonej liczbie miejsc.

JB – Jordan Brand.

Kolabo (collab) – kolaboracja (collaboration); współpraca dwóch lub więcej firm/artystów nad jednym projektem buta; oznaczana literą x, przykładowo New Balance x St. Alfred.

Midsole – boczna część podeszwy.

OG – original release; pierwotne wydanie obuwia.

OG CW – pierwotna kolorystyka modelu.

Pół w dół/pół w górę/rozmiar w dół/rozmiar w górę itd. – analogicznie do zwrotu T2S – wybrane buty powinniśmy kupić w rozmiarze o pół, lub całym, mniejszym/większym niż ten, który zazwyczaj nosimy.

Quickstrike – buty o niedużej ilości wyprodukowanych sztuk; dostępne w ograniczonej liczbie miejsc, posiadających odpowiednią subskrypcję.

Retro – ponowne wydanie danego modelu.

Sample – wersja testowa modelu, która nie była ogólnie dostępna w sprzedaży; najczęściej występuje w rozmiarze 9US.

Swoosh – “łyżwa”, logo Nike.

T2S – true to size; oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli mamy stopę w rozmiarze przykładowo 10US, to konkretną parę butów również powinniśmy brać w tym rozmiarze.

Toebox – przednia część buta znajdująca się nad palcami.

Komentarze