Designer sneakers

Nikogo nie dziwi chyba stwierdzenie, że streetwear i moda z wybiegów bardzo się do siebie zbliżyły w ciągu kilku ostatnich lat. Brandy streetwearowe już od wielu lat kopiowały strategie marketingowe i inspirowały się modą high fashion, ale od niedawna możemy obserwować odwrotny proces. Nieprzypadkowo kilka dni temu informowaliśmy o tym, że projektanci ze stajni Saint Laurent design swoich ostatnich butów sportowych oparli na klasycznych butach do kosza. Co więcej, obecność forach internetowych – również na Hype5 – luksusowych sneakersów i sneakersów powstających we współpracy ze znanymi designerami przestała dziwić. Wiele z modeli autorstwa znanych projektantów budzi skrajne uczucia, a niektóre z nich wydają się często przekombinowane do granic absurdu. W związku z tym, że to zjawisko nadal nowe i często pojawiają się pytania dotyczące różnych modeli butów poniżej znajdziecie zdjęcia i krótkie opisy najpopularniejszych projektantów i modeli butów.

Balenciaga
Najpopularniejszym modelem butów w katalogu włoskiego domu mody jest Balenciaga Arena. Buty cieszą się sporą popularnością w USA i od niedawna cieszą się również zainteresowaniem w Polsce.

adidas
Niemiecki weteran branży od długiego czasu oferuje nie tylko buty sportowe i reedycje klasycznych modeli, ale również buty powstające w ramach współpracy ze znanymi w świecie mody projektantami, ale o tym niżej.

adidas Y-3
adidas i Yohji Yamamoto współpracują ze sobą od lat, a owocem współpracy są regularne kolekcje obejmujące odzież i obuwie. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się ostatnio model Qasa, zarówno w wersji wysokiej jak i niskiej.
adidas x Raf Simons
Buty zaprojektowane przez Rafa Simonsa wydają się nie pasować do szuflady z resztą designerskich butów. Projektant zrezygnował z minimalizmu i przygotował kilka modeli kojarzących się raczej z wyczynowym bieganiem niż modą z wybiegu.
adidas x Rick Owens
adidas nie zwolnił tempa i zaprosił do współpracy kolejnego znanego designera. Zaproszonym jest oczywiście Rick Owens, a efekty współpracy trafiły do sprzedaży w grudniu zeszłego roku.
Rick Owens
Wspomniany wcześniej designer znany jest szerokiej publiczności również z modeli łączących w sobie trampki z wysokimi wojskowymi butami. Linie prowadzone przez Ricka (w tym linia obuwia) cieszą się ogromną popularnością np. na forum StyleZeitgeist. Jednym z najpopularniejszych modeli jest Cargo Basket Boot.

Maison Martin Margiela
Pochodzący z Belgii awangardowy dom mody dał się szeroko poznać jako producent gloryfikowanych przez raperów (Kanye West i A$AP Rocky ) butów. Najczęściej rozpoznawalnym modelem pozostaje Velcro Hi Top Sneaker widoczny w teledysku „Goldie” drugiego z panów.

Common Projects
Słowem, które przychodzi w pierwszej kolejności do głowy na myśl o istniejącym od 2004 r. Common Projects jest „minimalizm”. W odróżnieniu od większości designerskich sneakersów buty CP są proste, utylitarne i właśnie minimalistyczne. Najpopularniejszym, sławionym przez wielbicieli #menswearu modelem pozostaje bezsprzecznie Achilles w niskiej odsłonie.

Givenchy
Ostatnim z omawianych domów mody jest francuski gigant, którego produkty nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Najczęściej prezentowanym modelem pozostaje w tym przypadku, inspirowany butami do kosza, Star Studded Sneaker.

Moda, podobnie jak sztuka, niekoniecznie ma się „zawsze podobać”, ale powinna budzić jakieś uczucia oraz prowokować do dyskusji. Wiele z prezentowanych modeli spotka się na pewno z krytyką, a część z nich budzi zdecydowane kontrowersje, jednak obserwując sposób w jaki moda wysoka i niska zgrywają się ze sobą możemy być pewni jednego – designerskie sneakersy coraz częściej pojawiać się będą na portalach i forach zarezerwowanych dawniej wyłącznie dla streetwearu (i vice versa).

hard

Komentarze