Czyszczenie i renowacja twoich beatersów !

Buty to oczko w głowie każdego sneakerheada - dział jest poświęcony pielęgnacji, renowacji i konserwacji obuwia. Materiały do testów oraz wiedza merytoryczna dostarczane są przez sklep multirenowacja.pl.
Regulamin forum
Obrazek

Czyszczenie i renowacja twoich beatersów !

Postautor: Smakowy » 02 gru 2014, 15:16

Kilka słów wstępu:
Każdy z Nas ma jakąś parę beatersów które tyramy podczas deszczowych, chłodniejszych dni a może i nawet w okresie zimy ?
Nie mniej jednak o te buty też trzeba dbać, moją parą są już prawie trzyletnie AJ1 Olympic które przeszły już ze mną nie jedno.

Postanowiłem że warto by je odnowić gdyż zbliżają się chłodniejsze dni i za niedługo spadnie śnieg więc buty siłą rzeczy do wiosny poleżą w pudle, cały ten proces postanowiłem udokumentować i podzielić się z Wami efektami mojej pracy.

UWAGA :!:
Nie odpowiadam za wszelkie uszkodzenia obuwia, twoją głupotę podczas renowacji czy drżenia rąk :wojczilol:
Wszystko robisz na własną odpowiedzialność !
Zanim podejmiesz się jakichkolwiek działań, przeczytaj wszystko dokładnie.

Pacjent przed operacją wyglądał następująco:
Obrazek
kliknij w obrazek by przejść do galerii

Lista rzeczy potrzebnych do renowacji:
Obrazek
Obrazek
+
Obrazek

- Mleczko CIF (u mnie jakieś biedronkwe gówno)
    - Papier toaletowy/ręczniki papierowe (szary/biały - duża ilość)
    - Szczoteczka do zębów (stara, pogódź się z tym że już zębów nią nie umyjesz)
    - Szczotka z sztywnym włosiem (tzw. ryżowa)
    - Golarka do usuwania włosów bądź maszynka do golenia (najlepiej jedno i drugie)
    - Pilnik/radełko do paznkoci (coś do usuwania kamyków z podeszwy)
    - Proszek do prania (w moim przypadku do koloru)
    - Pędzle
    - Płyn do dywanów (duża ilość)
    - Farba do tkanin bądź nubucku/zamszu (u mnie granatowy SIMPLICOL)
    - Spray do szyb (najlepiej z alkoholem)
    - Rękawiczka lateksowa
    - Mały ręcznik (twarzy raczej ponownie nim też już nie umyjesz)
    - Kubeczek plastikowy (NIE MA NA ZDJĘCIU)
    - Miska (NIE MA NA ZDJĘCIU)
    - Dostęp do ciepłej/zminej wody
    - Dużo wolnego czasu

CZYSZCZENIE - SZNURÓWKI I WKŁADKI
Zanim zaczniemy czyścić buty weźmy się za sznurówki i wkładki (odklej/wyrwij je z obuwia)

Obrazek
Zacznijmy od sznurówek, musimy przyrządzić miksture CLEAN LACE FORMULA :P
Do plastikowego kubka wlewamy:

Płyn do dywanów, psikamy sprayem do szyb, wsypujemy trochę proszku do prania i wlewamy ciepłej wody.
Mieszamy wszystko szczoteczką do zębów.

Zanim lejce zamoczysz w przygotowanym wcześniej płynie oczyść je wstępnie namaczając w wodzie i popsikaj po nich sprayem do szyb.
Obrazek

Po wstępnym oczyszczeniu mokre sznurówki wrzuć do naszej mikstury i wymieszczaj szczoteczką do zębów do momentu uzyskania piany

Obrazek

Odstaw pojemnik ze sznurówkami na kilka godzin.

Teraz możemy zająć się wkładkami, po oderwaniu przyklejonych wkładek zamocz je w ciepłej wodzie, nalej trochę płynu do dywanów na nakrętkę i czyść szczoteczką do zębów z obu stron spryskując od czasu do czasu sprayem do szyb

Obrazek

Po wyczyszczeniu spłucz wszystko ciepłą wodą i odłóż gdzieś wkładki do wyschnięcia - na suszarkę pzypinając je spinaczami.

CZYSZCZENIE - PODESZWY I MIDSOLE
Skoro już wypucowaliśmy wkładki, a lejce moczą się w miksturze możemy zabrać się za buty

Zanim zaczniemy właściwe czyszczenie, pozbędźmy się syfu i kamyków z podeszwy i midsoli.
nalej trochę mleczka do czyszczenia (CIFu) na podeszwę i spryskaj sprayem do szyb, weź zamocz szczotkę z twardym włosiem w wodzie i szoruj. Po oczyszczeniu podeszw i midsoli wydłub z butów wszelkie kamyki radełkiem bądź pilnikiem
Obrazek
Obrazek

Zrób to samo z drugim butem.

CZYSZCZENIE - UPPER I CAŁA RESZTA

Skoro już midsole i outsole mamy wyczyszczone możemy przystąpić (według mnie) do najważniej części poradnika - czyszczenia uppera.

Wlej do miski ciepłą/letnią wodę (nie za gorącą) wsyp trochę proszku do prania, psiknij sprayu do szyb i wlej pół nakrętki płynu do dywanów
Obrazek

Wymieszaj wszystko do momentu spienienia, zanurz buta na moment (nie przejmuj się tym że przemoknie) i wytrzyj wszystko ręcznikiem/szmatką, szczoteczką do zębów - pewnie zauważysz że woda robi się brudna. Po wyciągnięciu buta z kąpieli wylej nadmiar wody.

Obrazek

Po takiej kąpieli but powinien wyglądać zauważalnie lepiej, będzie w nim sporo wody więc pozbądź się nadmiaru wyciskając to co się da ręką.

Obrazek

Analogicznie powtórz ten proces z drugim bucikiem.

Teraz będziemy czyścić panele boczne, toebox, collar jak i wnętrze:

Obrazek

Nalej do nakrętki płynu do dywanów i spryskaj wnętrze (język, panele boczne, toebox) jak i wszystko co na zewnątrz.
Szoruj wszędzie gdzie się da szczotęczką - będzię się pienić a buty nabiorą zapachu ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Skoro większość jest wyczyszczona możemy buty spłukać wodą (letnią) i wycisnąć jej nadmiar oraz wytrzeć ręcznikiem

Obrazek
Obrazek

Ważne aby zrobić to na prawdę starannie, teraz możesz wypchać buty papierem toaletowym/ręcznikami. Najważniejsze jest by toebox był pełny, powinno to wyglądać następująco:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Buty odstawiamy do wyschnięcia na ok 15 godzin.

Wracamy więc do naszych zamarynowanych w miksturze sznurówek :wojczilol:
Możemy pozbyć się tego co było w kubku, sznurówki spłukać wodą, odsączyć z jej nadmiaru i powiesić na suszarce z naszymi wkładkami by wszystko wyschło elegancko:

Obrazek
Obrazek

Następnego dnia skoro wszystko już pięknie ładnie wyschło sznurówki będą wyglądać następująco:

Obrazek

To tyle jeśli chodzi o czyszczenie.

MALOWANIE NUBUCKU/ZAMSZU

Buty wyczyszczone, nubuck/zamsz po takim procesie trochę wyblaknie więc wypada go odświeżyć - ja nie miałem pod ręką niczego innego jak farby do tkanin więc to jej użyłem.

Obrazek
Obrazek

Nalewamy do pojemnika ciepłej wody - nie będzie nam potrzebna duża ilość, ważne by przygotowany roztwór był gęsty i nie zawierał grudek - niestety u mnie się pojawiły.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zanim zaczniesz cały proces ubierz rękawiczke lateksową, zorganizuj sobie miejsce by nie ujebać wszystkiego farbą i przetrzyj powierzchnię, którą będziesz malował ręcznikiem

Obrazek

W moim przypadku przydatny okazał się CIF (mleczko do czyszczenia) w celu szybkiego usunięcia nadmiaru farby w niechcianych miejscach, można też użyć do tego sprayu do szyb.

Nakładaj farbę ostrożnie, bez pośpiechu a efekt powinien wyglądać następująco

Obrazek
Obrazek

Odłóż buty do wyscyhnięcia na kolejne kilkanaście godzin, jeżeli będą grudki po farbie pozbądź się nich wycierając ręcznikiem.

Efekt po malowaniu wygląda następująco

Obrazek
Obrazek

USUWANIE SKULKOWAŃ ZE SKARPETEK/WŁOSÓW/ZMIECHACEŃ

Po kąpieli kiedy buty już wyschły pewnie zauważysz gdzieniegdzie zmechacenia i skulkowania po skarpetkach

Obrazek

Usuń je za pomocą golarki elektycznej i maszynki jednorazowej

Obrazek

Teraz kiedy kicksy są już suche możesz włożyć do nich wkładki spowrotem i zasznurować je na nowo, poniżej zamieszczam zdjęcia efektów pracy

Obrazek
Obrazek

Oby i Wasze efekty wyglądały podobnie, 5!
Ostatnio zmieniony 02 gru 2014, 15:34 przez Smakowy, łącznie zmieniany 3 razy
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Smakowy

Rozmiar: 10/10.5US
Ulubiona marka: Air Jordan/Nike
Pozytywy: 9
Negatywy: 0

Re: Czyszczenie i renowacja twoich beatersów !

Postautor: Kriso » 02 gru 2014, 15:26

props za robote, chętnie bym zobaczył podobny poradnik do upierdolonych zamszowych butów
Awatar użytkownika
Kriso
Super sprzedawca

Pozytywy: 267

Postautor: WujekRada » 02 gru 2014, 15:38

Tylko to działa z butami z eko skory, nie należy próbować moczyć butow z prawdziwej skory.

I jak ten simplicol działa z wodą tzn czy po deszczu sie nie odbarwia? Bo mi sie czarny odbarwił.

+ jestem sceptyczny co do nawet ręcznego prania butów w proszku.

Mimo to efekt dobry.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2014, 15:41 przez WujekRada, łącznie zmieniany 1 raz
Odnowie twoje kicksy ( brud, przetarcia, yellowing itp. PW!)
https://www.facebook.com/groups/480591342094697/ -- Polska grupa WOMFT/ CMDNN
ObrazekObrazekObrazek
Edwin Japan Selvedge
http://hype5.pl/viewtopic.php?f=19&t=26888&p=535732#p535732
New Balance 1500xfootpatrol 11.5 us
http://hype5.pl/viewtopic.php?f=27&t=29170
Moderator Forum Rychu08 pisze:Sorry, nie traktuje Cię na tyle poważnie, żeby przeprowadzać z Tobą dyskusje.
Awatar użytkownika
WujekRada
Super sprzedawca

Rozmiar: 11.5-12
Ulubiona marka: najki
Pozytywy: 80

Postautor: Smakowy » 02 gru 2014, 15:41

WujekRada pisze:Tylko to działa z butami z eko skory, nie należy próbować moczyć butow z prawdziwej skory.

I jak ten simplicol działa z wodą tzn czy po deszczu sie nie odbarwia? Bo mi sie czarny odbarwił.

To jest farba do tkanin, nie do zamszu. Ja nie narzekam - oczywiście buty muszą spokojnie wyschnąć i poleżeć przynajmniej 4 dni aż się to wszystko przyjmie.
Awatar użytkownika
Smakowy

Postautor: WujekRada » 02 gru 2014, 15:43

Smakowy pisze:
WujekRada pisze:Tylko to działa z butami z eko skory, nie należy próbować moczyć butow z prawdziwej skory.

To jest farba do tkanin, nie do zamszu. Ja nie narzekam - oczywiście buty muszą spokojnie wyschnąć i poleżeć przynajmniej 4 dni aż się to wszystko przyjmie.

Tylko myk tej farby polega na tym, ze potrzebuje płukania oraz wysokiej temperatury przez ok 1h aby utrwalić efekt.

Ale propsuje, takie fajne "domowe odnawianie" bez dużych nakładów finansowych. :)

A i sznury jak akurat robi sie pranie mozna wrzucić do pralki.
Odnowie twoje kicksy ( brud, przetarcia, yellowing itp. PW!)
https://www.facebook.com/groups/480591342094697/ -- Polska grupa WOMFT/ CMDNN
ObrazekObrazekObrazek
Edwin Japan Selvedge
http://hype5.pl/viewtopic.php?f=19&t=26888&p=535732#p535732
New Balance 1500xfootpatrol 11.5 us
http://hype5.pl/viewtopic.php?f=27&t=29170
Moderator Forum Rychu08 pisze:Sorry, nie traktuje Cię na tyle poważnie, żeby przeprowadzać z Tobą dyskusje.
Awatar użytkownika
WujekRada
Super sprzedawca

Rozmiar: 11.5-12
Ulubiona marka: najki
Pozytywy: 80

Postautor: vest » 03 gru 2014, 0:01

Zajebista sprawa, świetnie wyglądają. Ja swoje poddałem delikatnej obróbce aby odświeżyć kolor. troszkę nie trafiłem z barwą ale i tak jestem zadowolony. Do renowacji użyłem środków poleconych przez multirenowacja.pl. Można powiedzieć, że wyszedł mały custom :)
Przed:
Obrazek
Po:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
vest

Rozmiar: 9.5US/L
Pozytywy: 7

Postautor: bruno » 03 gru 2014, 6:21

Kriso pisze:props za robote, chętnie bym zobaczył podobny poradnik do upierdolonych zamszowych butów
Awatar użytkownika
bruno
Zaufany sprzedawca

Rozmiar: us 9
Pozytywy: 30

Postautor: Romanesko » 03 gru 2014, 17:33

Bardzo fajny poradnik. Sam też już wcześniej ogarnąłem dobroć jaką niesie ze sobą używania "Wezyra". Zostawia mega fajny zapach na butach. Jest też wersja z rozpylaczem do kupienia więc tylko łatwiej nakładać na buta :)
Obrazek

Between who you are and who you want to be, is what you do.

Obrazek
Awatar użytkownika
Romanesko

Pozytywy: 0

Postautor: Smakowy » 15 gru 2014, 10:53

WujekRada pisze:Tylko myk tej farby polega na tym, ze potrzebuje płukania oraz wysokiej temperatury przez ok 1h aby utrwalić efekt.

Ogólnie rzecz biorąc buty malowałem chyba 4x w ten sposób i mogę potwierdzić skuteczność - efekt się utrwalił

WujekRada pisze:+ jestem sceptyczny co do nawet ręcznego prania butów w proszku.

Dlatego poradnik zwie się "renowacja twoich beatersów", gdyż są to buty których Ci nie szkoda a zarazem możesz na nich poeksperymentować
Awatar użytkownika
Smakowy

Postautor: 96miro96 » 24 sty 2015, 13:49

Kriso pisze:props za robote, chętnie bym zobaczył podobny poradnik do upierdolonych zamszowych butów
Obrazek
Nie ulegajcie forumkowej modzie, noście to w czym czujecie się najlepiej
Awatar użytkownika
96miro96

Rozmiar: 11-11,5 m/l
Ulubiona marka: Carhartt
Pozytywy: 10

Postautor: gameboy » 24 sty 2015, 14:21

96miro96 pisze:
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
gameboy
Zaufany sprzedawca

Pozytywy: 37

Postautor: wtorek » 24 sty 2015, 14:33

Bardzo spoko ale mogles skleic jakos te dziure czy zanieść do szewca :D i ogolnie zmieniłbym troche kolejność czynności plus jak dla mnie za duzo pierdolenia ze sznurowkami, ja zawsze piore je ręcznie na szybko szarym mydłem i działa chyba ze zafarbuja od butow to wteeedy w domestosie sie moczą podobnie jak u Ciebie. Props! :)
Hantoog pisze:Maćku czasami w życiu bywają chwile które należy przeżyć w butach innych niż te do biegania.
Awatar użytkownika
wtorek

Pozytywy: 8

Wróć do Pielęgnacja i renowacja